Nawigacja
Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznych "KRESY" (K-GRH KRESY)
Strona Główna
O nas
Szwadron Korpusu Ochrony Pogranicza "Olkieniki"
4 Pułk Strzelców Konnych Księstwa Warszawskiego
Forum
Linki
Kontakt
Szukaj

10 Pułk Ułanów Litewskich (10 PUL)
Historia
Sztandar
Barwy pułku
Odznaka pułkowa
Marsz pułkowy
Święto Pułkowe
Galeria
Źródła i materiały historyczne
Teki Andrzeja Siegieńczuka
Współczesne tradycje pułkowe
Anegdoty
Żurawiejki

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 134
Najnowszy użytkownik: ewa
Nie mogą u siebie, więc grają w Polsce. „Tutejsi” na zlecenie Telewizji Białoruś
Napisane przez admin dnia październik 29 2007 21:29:18
Nie mogą u siebie, więc grają w Polsce.
„Tutejsi” na zlecenie Telewizji Białoruś
Zdjęcia z planu. Asia Szadkowska
Jeden z reżyserów spektaklu „Tutejsi” Dariusz Szada- Borzyszkowski z białostockiej TVP do realizacji scen rodzajowych, ukazujących przemarsze armii polskiej, radzieckiej i niemieckiej przez tereny dzisiejszej Białorusi, zatrudnił białostocki Szwadron Kawalerii, który miał nawet okazję użycia własnych barw 10 Pułku Ułanów Litewskich, co zresztą było zgodne z prawdą historyczną. Po zdjęciach z 28 października w Tykocinie pozostał pewien niedosyt z powodu braku scen batalistycznych, w których polska kawaleria starłaby się z nawałą bolszewicką.
Widowisko teatralne jest adresowane do obywateli białoruskich. Aby przekaz był bardziej czytelny należało zaangażować aktorów białoruskich, co wcale nie było łatwe. Cel ten został osiągnięty dzięki grupie artystów, których za własne poglądy wyrzucono z państwowych teatrów na Białorusi a dziś mają zakaz publicznych wystąpień. Znaleźli się też tacy, którzy przyjęciem ról w „Tutejszych” w Polsce ryzykują utratę pracy.
(Gazeta Wyborcza Białystok)„Tutejsi” Janki Kupały (1882-1942) - przygotowywani są w konwencji teatru telewizji na zlecenie Telewizji Białoruś. Kanał właśnie powstaje w Polsce. Ma być skierowany na Białoruś i zacznie działać na przełomie listopada i grudnia dzięki umowie, jaką TVP podpisała z MSZ. W programie znajdą się serwisy informacyjne, filmy dokumentalne, prezentacja białoruskiej niezależnej sceny muzycznej czy właśnie spektakle telewizyjne. Programy w języku białoruskim przygotowywać będą pracownicy TVP i opozycyjni białoruscy dziennikarze. Na pierwszy ogień idą „Tutejsi” - jeden z najważniejszych dla Białorusinów tekstów, traktujący o samoidentyfikacji narodowej, porównywany czasem z polskim „Weselem”. Kupała tragikomedię napisał w 1922 roku, gdy przez Białoruś szły armie polska, niemiecka, radziecka. Główny bohater - Mikita Znosak - stara się dopasować do każdej nowej władzy, także za cenę utraty ludzkiej godności. Kupała był orędownikiem tworzenia niepodległej Białorusi, w „Tutejszych” wyśmiał ludzi odrzucających wszystko co białoruskie, nieznających swojej historii i języka. Zawsze niewygodny dla reżimu - zginął w tajemniczych okolicznościach, najprawdopodobniej zabity przez NKWD. Jego sztuka też nie miała szczęścia - pierwszy raz wystawiono ją w 1926 roku, a potem dopiero w 1982, co skończyło się zdjęciem z afisza po jednym przedstawieniu. Dziś niektórym teatrom (np. grodzieńskiemu teatrowi lalek) udaje się ją wystawić na krótko, ale cenzura szybko sobie o „Tutejszych” przypomina, bo wznowienia spektakli stają się okazją do manifestacji narodowych. Miesiąc temu białoruskie Ministerstwo Edukacji wyrzuciło sztukę z listy lektur szkolnych.

Komentarze
#1 | maku dnia listopad 03 2007 22:47:29
Wiadomość ciekawa no i chyba pożyteczna dla Sympatyków i samego Szwadronu, ale jak zwykle - brak opszernej dokumentacji
FOTOGRAFICZNEJ , oj kiedy to się zmieni ???
Pozdrawiam - Maku
#2 | admin dnia listopad 07 2007 10:03:35
Panie Bogumile wszelkie sugestie są bardzo budujące. Jednak powyższe zdjęcia Asia zrobiła łamiąc zakaz używania flesza. W przeciwnym razie nie mielibyśmy żadnych.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Narodowe Archiwum Cyfrowe