Nawigacja
Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznych "KRESY" (K-GRH KRESY)
Strona Główna
O nas
Szwadron Korpusu Ochrony Pogranicza "Olkieniki"
4 Pułk Strzelców Konnych Księstwa Warszawskiego
Forum
Linki
Kontakt
Szukaj

10 Pułk Ułanów Litewskich (10 PUL)
Historia
Sztandar
Barwy pułku
Odznaka pułkowa
Marsz pułkowy
Święto Pułkowe
Galeria
Źródła i materiały historyczne
Teki Andrzeja Siegieńczuka
Współczesne tradycje pułkowe
Anegdoty
Żurawiejki

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 134
Najnowszy użytkownik: ewa
68 rocznica bitwy pod Kockiem 1939 r.
Napisane przez admin dnia październik 20 2007 17:05:52
68 rocznica bitwy pod Kockiem 1939 r.
ŻOŁNIERZE
Z dalekiego Polesia znad Narwi, z jednostek, które się oparły w Kowlu demoralizacji – zabrałem was pod swoją komendę, by walczyć do końca. Chciałem iść wpierw na południe - gdy to stało się niemożliwe – nieść pomoc Warszawie. Warszawa padła nim dotarliśmy. Mimo to nie straciliście nadziei i walczyliście dalej. Najpierw z bolszewikami - ostatnio w trzydniowej bitwie pod Serokomlą z Niemcami. Wykazaliście hart i odwagę w masie zwątpień i dochowaliście wierność Ojczyźnie do końca. Dziś jesteśmy otoczeni, a amunicja i żywność jest na wyczerpaniu. Dalsza walka nie rokuje nadziei, a tylko rozleje krew żołnierską, która jeszcze przydać się może. Przywilejem dowódcy jest brać odpowiedzialność na siebie. Dziś biorę ją w tej najcięższej chwili - każę zaprzestać walki by nie przelewać krwi żołnierskiej nadaremno. Dziękuje wam za wasze męstwo i waszą karność - wiem, że staniecie, gdy będzie trzeba. Jeszcze Polska nie zginęła. I nie zginie.

Czytaj więcej
VII Piknik Kawaleryjski
Napisane przez admin dnia lipiec 01 2007 10:50:22
VII Piknik Kawaleryjski – Dni Kawaleryjskie w Suwałkach
Dwa dni (23-24 czerwca) trwał VII Piknik Kawaleryjski w Suwałkach nad zalewem Arkadia oraz przy ul. Nowomiejskiej i Świerkowej organizowany przez tamtejsze Muzeum Okręgowe. Jak co roku przedsięwzięcie nawiązywało do kawaleryjskich tradycji tego miasta w okresie międzywojennym. W trakcie pikniku przeprowadzono pokazy i zawody sprawności kawaleryjskiej, w której biorą udział stowarzyszenia kultywujące tradycje jazdy polskiej oraz zawody klubów jeździeckich, poza tym parada ulicami miasta i "wieczór kawaleryjski" - spotkanie uczestników oraz koncert pieśni ułańskiej.


Czytaj więcej
Święto Pułkowe 2007
Napisane przez admin dnia maj 07 2007 19:43:02
Święto Pułkowe
87 lat temu 8 maja w wojnie polsko-bolszewickiej 2 szwadron 10 Pułku Ułanów Litewskich doszedł do Dniepru. Aby uczcić to wydarzenie co roku tego dnia Pułk obchodził swoje święto. Dziś coraz bardziej powszechniejsze staje się zamiłowanie do koni i tradycji ułańskich. Po raz kolejny uroczystość Święta Pułkowego odbyła się w niedzielę 13 maja w koszarach przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku.


Czytaj więcej
II Hubertus Kawaleryjski - Skrybicze 2006
Napisane przez admin dnia październik 27 2006 19:23:21
II Hubertus Kawaleryjski - Skrybicze 2006
W tym roku hubertus w naszej stajni wypadł w sobotę 4 listopada, zaledwie dzień po św. Hubercie, patronie wszystkich myśliwych, leśników, jeźdźców i koni. Mimo, że pogoda spłatała nam figla i do południa niespodziewanie spadło kilkanaście centymetrów śniegu, nie mogło zabraknąć głównej atrakcji dnia, czyli biegu myśliwskiego „za lisem”, który odbył się z godzinnym poślizgiem w nadziei na polepszenie pogody. I tak się stało.

               


Czytaj więcej
III Zawody Kawaleryjskie – Ostrołęka 2006
Napisane przez admin dnia październik 01 2006 21:11:52
III Zawody Kawaleryjskie – Ostrołęka 2006
W sobotę 16 września w przeddzień obchodów święta pułkowego 5 Pułku Ułanów Zasławskich około 20 kawalerzystów z wschodnio-centralnej Polski stanęło do III Zawodów Kawaleryjskich – Ostrołęka 2006. Tym razem już bez reprezentantów 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Tak jak w ubiegłym roku konkurs składał się z przejazdu będącego połączeniem próby terenowej i sprawności we władaniu lancą i szablą.

Czytaj więcej
Wielka Parada Kawalerii w Wilanowie
Napisane przez admin dnia wrzesień 22 2006 19:03:34
Wielka Parada Kawalerii w Wilanowie
W niedzielę 10 września już po raz czwarty w Wilanowie na Polach Natolińskich odbyła się Wielka Parada Kawalerii, jako najważniejszy element trzydniowych obchodów „Dni Wilanowa” w kolejną 323 rocznicę odsieczy wiedeńskiej zorganizowanych przez Miasto Stołeczne Warszawa Dzielnicę Wilanów, Akademię Wilanowską, PPST "Ligę Baronów" oraz Polish Prestige Sp. z o.o. przy współpracy Dowództwa Wojsk Lądowych. Gośćmi honorowymi byli: Prezydent m.st. Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz, ks. prałat Zdzisław Peszkowski w zastępstwie Biskupa Polowego WP ks. gen. bryg. Tadeusza Płoskiego, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Ujazdowski, Minister Obrony Narodowej Radosław Sikorski, Dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Edward Pietrzyk oraz Rektor SGGW prof. dr hab. Tomasz Borecki .


Czytaj więcej
Obchody 86 rocznicy „Bitwy nad Wkrą”
Napisane przez admin dnia sierpień 31 2006 18:23:55
Obchody 86 rocznicy „Bitwy nad Wkrą”
19 sierpnia grupa rekonstrukcji historycznej, w której skład oprócz ochotników z naszego Szwadronu wszedł również 5 Pułku Ułanów Zasławskich z Ostrołęki oraz jeźdźcy z Młodzieżowego Klubu Sportowego Sprząśla z Supraśla, uczestniczyła w obchodach 86 rocznicy „Bitwy nad Wkrą” w miejscowości Borkowo (gmina Nasielsk). Przez wielu określana jako epizod „Cudu nad Wisłą” w rzeczywistości miała o wiele większe znaczenie.


Czytaj więcej
VII Otwarte Mistrzostwa Polski Formacji Kawaleryjskich
Napisane przez admin dnia sierpień 20 2006 21:46:21
VII Otwarte Mistrzostwa Polski Formacji Kawaleryjskich
„Ossów” 2006

W dniach 12-13 br. po raz siódmy odbyły się w Ossowie (gmina Wołomin pod Warszawą) Otwarte Mistrzostwa Polski Formacji Kawaleryjskich, nad którymi patronat honorowy sprawował Dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Edward Pietrzyk, Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. bryg. dr Tadeusz Płoski, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawa Mirosław Kochalski oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.


Czytaj więcej
Rekonstrukcja bitwy pod Pułtuskiem
Napisane przez admin dnia lipiec 13 2006 17:41:55
Rekonstrukcja bitwy pod Pułtuskiem
Pułtusk 2006
9 lipca Szwadron brał udział w największym widowisku batalistycznym w 2006 roku w Europie. Była to rekonstrukcja wydarzeń z 26 grudnia 1806 roku, które rozegrały się w Warszawie i pod Pułtuskiem podczas tzw. „pierwszej wojny polskiej”.


Czytaj więcej
VI Piknik Kawaleryjski – Dni Kawaleryjskie w Suwałkach.
Napisane przez admin dnia lipiec 13 2006 17:26:37
VI Piknik Kawaleryjski – Dni Kawaleryjskie w Suwałkach.

20 i 21 maja tego roku odbyła się już po raz piąty w Suwałkach nad zalewem Arkadia oraz przy ul. Nowomiejskiej i Świerkowej impreza plenerowa dla publiczności mająca na celu przypomnienie tradycji kawaleryjskich, bo „Suwałki zawsze wojskiem stały” .


Czytaj więcej
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Narodowe Archiwum Cyfrowe